ANKET SİSTEMİ
BURSA'NIN ÇINARLARI

BURSA'NIN ÇINARLARI

Haberi Paylaş

İbrahim Gülmez: “Global firmalarla çalışmanın avantajını kullandık”

Pandemi sürecini daha erkenden yaşayan uluslararası müşterileri sayesinde önceden aksiyon alarak yol haritalarını belirlediklerinin altını çizen Haksan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gülmez, “Global firmalar ile çalışıyor olmanın avantajlarını kullandık ve bu süreci yaşamaya başlayan müşterilerimiz sayesinde önceden tedbirler alabildik. Salgına rağmen büyüdük ve 2020 yılı başarılı geçti” dedi.

Haksan Otomotiv, 1988 yılında İbrahim Gülmez tarafından otomotiv yan sanayinin ihtiyacı olan kauçuk parçaları üretmek amacı ile kuruldu. Firmanın kompresyon presleme yöntemi ile başlayan üretim serüveni, sektör değişimine paralel olarak gelişti. Haksan Otomotiv, günümüzde kauçuk elastomerden enjeksiyon pres, ekstrüzyon profil ve tekstil ile güçlendirilmiş hortum parçaları ile otomotiv sektörünün yanı sıra beyaz eşya, inşaat, raylı sistem ve savunma sanayi gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

1990’lı yılların başlarına kadar sadece Türkiye pazarına hitap eden Haksan Otomotiv, bu tarihten itibaren üretiminin büyük bir bölümünü doğrudan ihraç ederek uluslararası alanda ismini duyurmayı başardı. Firma, 2000 yılında kauçuk parça üretiminin yanına plastik ekstrüzyon parçaları ekledi ve kauçuk faaliyetinin dışında günümüzün vazgeçilmezi olan plastik malzeme ile üretime başladı. 2013 yılında ise plastik enjeksiyon üretimine yatırım yaparak ürün çeşitliliğini bir adım daha ileri götürdü. Bursa, Manisa ve Rusya işletmeleri dahil 40 bin metrekarelik kapalı alanda 700 çalışanıyla Haksan, 10 bin ton kurulu kapasite ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Haksan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gülmez, nihai parça üretimi ile birlikte müşteri sprektlerine uygun karışım geliştirme ve kalıp imalatının da hizmetlerinin bir parçası olduğunu belirterek, havalandırma ve filtre sistemlerine yönelik körükler, hortum ve ekstrüzyon parçaları (otomotiv) ve kazan körüklerinin (beyaz eşya) iddialı oldukları ürünler arasında yer aldığını söyledi.

TALEP ARTIŞI YAŞANACAK

Haksan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gülmez, “Ancak global firmalar ile çalışıyor olmanın avantajlarını kullandık. Pandemi sürecini yaşamaya başlayan müşterilerimiz sayesinde önceden tedbir alabildik. Ama son derece yorucuydu. Dijital platformları, uluslararası firmalara hitap ediyor olmamız nedeniyle zaten kullanıyorduk. Pandemi sürecinde daha yoğun kullanmaya başladık. Ancak yine de ticari açıdan salgına rağmen bir büyüme yaşadık. Bu açıdan 2020 yılı başarılı geçti. 2021 yılının 2020 yılından daha zor geçecek. Pandeminin rahatlaması ile talepler artacak. Bunun paralelinde fiyat artışı ve malzeme tedarikinde sıkıntılar olacak. Biz bu yılı, bir önceki yılın üzerinde tamamlamak istiyoruz” dedi. Firmalarının ihracat odaklı (yüzde 50) çalıştıklarını belirten Gülmez, otomotiv sektörüne yönelik pazarlarının Avrupa olduğunu, hedef pazarda değişiklik olmadığını anlatarak, ancak klasik araçlardan elektrikli araçlara geçişi de göz ardı etmediklerini vurguladı.

AR-GE’YE 3,5 MİLYON TL

Haksan Otomotiv’in bünyesinde yer alan profesyonel, deneyimli mühendis kadrosu ve gerekli teknolojik ekipmanlarıyla otomotiv, beyaz eşya ve diğer ürün gruplarına yönelik tasarım ve geliştirme becerilerine sahip olduğunu kaydeden Gülmez, şunları söyledi: “Resmi Ar-Ge merkeziyiz. Bu doğrultuda kendini sürekli geliştirmesi, yeniliğe açık yapısı, dinamizmi ve kaliteli imalatıyla müşteri gereksinimlerine uygun kalıp üretiminin yüzde 100’e yakın oranını kendi tezgahlarımızda gerçekleştiriyoruz. Kalıpların yanı sıra üretim ve kontrol şablonları, test ekipmanları da teknik şartname gereksinimleri gözetilerek Haksan Kalıphanesi tarafından üretiliyor. Ayrıca proje çalışmalarında sahip olduğumuz yazılımsal ve donanımsal ekipmanlarla dizayn aşamasında yine teknik ekibimizle müşterilerimize çözüm ortağı oluyoruz. Bu aşamalarda parça tasarımı ve prototip çalışmalarında etkin şekilde yer alabiliyoruz. 2020 yılında 3,5 milyon lira Ar-Ge harcaması yaptık” diye konuştu. Gülmez, sektörlerinin başlıca sorunlarının ham madde olduğunu belirterek, yerli hiçbir ham maddeleri olmadığını söyledi. Bir diğer sorunla ilgili olarak Gülmez, “İşimizin kökü petrokimyaya dayanıyor. Burada birtakım önlemler almak adına sektör görüşüne başvurulmadan alınan ilave vergi ve diğer kararlar bizi üzüyor” dedi.

ARA SPOT

“Bursa, Manisa ve Rusya işletmeleri dahil 40 bin metrekarelik kapalı alanda 700 çalışanıyla Haksan, 10 bin ton kurulu kapasite ile faaliyetlerini sürdürüyor”

Haber Arşivi

E-bültenimize kaydolun